Четвер, 25.04.2024, 23:13

Як вам Чорнявське НВК?

Народознавчий музей

Радо вітаємо Вас в нашій світлиці.

Заснована вона 1987 року нашим директором, вчителем укр. мови та літератури – Селецькою Ганною Іванівною, з метою поглибити та зберегти   знання учнів про народознавчі традиції нашого села.

Допомагали створювати Світлицю вчителі, теперішні учні нашої школи та випускники, жителі села. Над художнім оформленням працювали наші вчителі.

Кімната поділена на декілька зон: обереги, посуд, одяг, знаряддя праці, меблі.

Декілька слів про обереги.

Українська нація відрізняється своїми віруваннями. Наші предки важливого значення надавали оберегам.

Ось деякі з них – піч і комин. Піч – мати, уявлялась праматір’ю, богинею роду. Добра і світла сила, через неї здійснюється безпосередній зв’язок з небесним світилом. Для всього роду піч була священна.

Оберегом є і вишитий рушник. Це мистецтво наших мам, бабусь, прабабусь.

Оберегом є тому, що всі найважливіші моменти в житті людини пов’язані з вишитим рушником: весілля, народження дитини, хрестини, благословення дитини на самостійну стежку життя, вирядини та інше.

А мати вишивала рушники

Думками й українськими піснями

І слалися дорогами нитки

І йшли по тих дорогах дні за днями.

У світлиці ми проводимо Калиту, вечорниці, весілля та різноманітні народознавчі бесіди, свята.

Музей оформлений у вигляді старовинної хатини під солом’яною стріхою, що розписана фресками. Навколо хатини тин із соняхами та глеками.

Навпроти музею можна побачити старовинного журавля та зруб.

У світлиці розміщено багато цікавих експонатів. Зайшовши туди, справа на стіні можна побачити мисник із старовинним посудом: глеками, дерев’яними ложками та мисками.

Над дверима розміщена полиця з глечиками.

У світлиці розміщені широкі лави, застелені домотканими ряднами.

Посеред кімнати – стіл, із вишитим рушником та квітами.

У світлиці також можна побачити елементи старовинного одягу, зокрема бриль, сорочка жіноча.

Велика колекція рушників знаходиться у світлиці.

Біля столу – старовинна лава, яку в давнину називали ослоном.

Найцікавіший експонат, який потрапляє першим нам на очі, коли ми заходимо до світлиці – дитяча колиска.

Світлиця наповнена різноманітними старовинними речами. Тут ми можемо побачити прялку зі всіма її елементами.

Гребінь, веретено, днище, човник для верстата

Коли ми оглянемося по світлиці, нам на очі потрапляє ще один предмет із цікавою назвою – барилко.

В кутку розташоване мотовило.

Поряд з мотовилом рогачі.

Гарно оформлена піч чудово вписується в інтер’єр світлиці.

Світлицю вдало доповнюють дрібні елементи.

Рубель, Праска, Збан

Велика кількість горщиків різної форми та величини знаходиться у музеї.

Горщики і заслінка, Макітра з качалкою, Ступа і колодки, Мірки та мірчики

Такі елементи як жорно, тиква та вішалка з кошовками рідко потрапляють на очі в наш час.

Жорно, Тиква, Вішалка з кошовками

Ярмо, коромисло – слова, що часто трапляються нам у художніх творах. Ми можемо лише уявити ці предмети. А якщо хочете їх побачити на власні очі – завітайте до музею «Світлиця».

Ярмо, Ціпи і коромисло

І до всього цього гарно вписуються ікони, розміщені в музеї.

«  Квітень 2024  »